Competitions Winners

Senior Competitions

S.W. LADIES LEAGUES
S.W. MENS LEAGUES
S.W. CHAMPIONSHIPS
S.W. VETERANS TOURNAMENT
S.W. INTER LEAGUE TROPHY
LADIES DEVELOPMENT TOURNAMENT

Junior Competitions

JUNIOR CHAMPIONSHIPS U16
JUNIOR CHAMPIONSHIPS U20
JUNIOR CHAMPIONSHIPS U12 / U13
JUNIOR CHAMPIONSHIPS U14
JUNIOR CHAMPIONSHIPS U15
JUNIOR CHAMPIONSHIPS U17

SW Grand Prix

SW GRAND PRIX U11
SW GRAND PRIX U12
SW GRAND PRIX U13
SW GRAND PRIX U14
SW GRAND PRIX U15

SW Junior Squads

SW JUNIOR SQUADS
SW JUNIOR BEACH SQUADS

 


S.W. LADIES LEAGUES

SEASON WOMENS WOMENS DIV 1
1975/76 SPEEDWELL
1976/77 WHITEFIELD
1977/78 SPEEDWELL
1978/79 POOLE THUMPERS
1979/80 POOLE THUMPERS
1980/81 POOLE THUMPERS
1981/82 POOLE THUMPERS
1982/83 CARDIFF
1983/84 CARDIFF
1984/85 BRISTOL POLY
1985/86 NORTH DEVON COLL.
1986/87 BEMI
1987/88 PRIORY
1988/89 PRIORY
1989/90 PRIORY
1990/91 SHELDON
1991/92 TIME OUT
1992/93 TEIGNMOUTH
1993/94 BRISTOL UNIVERSITY
1994/95 TOREXE SELKIRK
1995/96 WEST COAST
1996/97 WEST COAST PRIORY
1997/98 PRIORY SANDFORD
1998/99 MAVERICKS
1999/00 TOREXE CARDIFF UWIC
2000/01 UWIC
2001/02 UWIC
2002/03 PLYMOUTH
2003/04 PLYMOUTH
2004/05 PLYMOUTH
2005/06 PLYMOUTH
2006/07 PLYMOUTH
2007/08 PLYMOUTH
2008/09 PLYMOUTH
2009/10 TEAM SOUTH WALES
2010/11 WESSEX BU
2011/12 TOREXE ACES
2012/13 PLYMOUTH MARJON
2013/14 PLYMOUTH MARJON
2014/15 YEOVIL
2015/16 CARDIFF FALCONS
2016/17 YEOVIL
2017/18 TOREXE
2018/19 TOREXE
2019/20 TAUNTON KIDZ

S.W. MENS LEAGUES

SEASON MENS PREMIER MENS DIVISION 1
1973/74 WHITEFIELD
1974/75 BEDMINSTER DOWN
1975/76 WEYMOUTH
1976/77 BEMI
1977/78 SPEEDWELL WHITEFIELD
1978/79 WEYMOUTH WEYMOUTH BAY ROWDIES
1979/80 PAIGNTON SWINDON
1980/81 W'MOUTH BAY ROWDIES ABERGAVENNY
1981/82 ABERGAVENNY CARDIFF VOLTS
1982/83 WEYMOUTH REMBRANDT ABERGAVENNY
1983/84 WEYMOUTH REMBRANDT LAZER
1984/85 WEYMOUTH REMBRANDT LYE CARDIFF
1985/86 TORBAY EXETER UNIV.
1986/87 STROUD CARDIFF VOLTS
1987/88 CARDIFF VOLTS CWMBRAN
1988/89 EXETER UNIV. PRIORY
1989/90 SPEEDWELL WHITEFIELD
1990/91 PLYMOUTH PUMAS MGI WESSEX
1991/92 LOVELL WESTWARD CITY OF CARDIFF
1992/93 WESSEX PRIORY
1993/94 BRIDGEND WESTWARD SURF
1994/95 SIX PAK WESSEX
1995/96 WESSEX WHITEFIELD
1996/97 SPEEDWELL SANDFORD
1997/98 SPEEDWELL DEVON UNIVERSITY
1998/99 SMOKE FREE WESSEX LIPSON PUMAS
1999/00 MARJONS
2000/01 MAVERICKS
2001/02 MARJONS
2002/03 EXETER HEAT
2003/04 PLYMOUTH DML
2004/05 PRIORY
2005/06 TOREXE
2006/07 MARJONS
2007/08 MARJONS
2008/09 CITY OF BRISTOL
2009/10 WESSEX JR
2010/11 WESSEX BU
2011/12 WILTSHIRE MAVERICKS
2012/13 EXETER STORM
2013/14 KERNOW
2014/15 KERNOW MAW
2015/16 CHELTENHAM & GLOUCESTER
2016/17 CITY OF BRISTOL
2017/18 WEYMOUTH BEACH
2018/19 EXETER STORM
2019/20 EXETER STORM

S.W. CHAMPIONSHIPS

SEASON MENS WOMENS
1970/71 EXETER UNIV.
1971/72 EXETER UNIV.
1972/73 BRISTOL UNIV. SPEEDWELL
1973/74 WEYMOUTH SPEEDWELL
1974/75 BRISTOL POLY SPEEDWELL
1975/76 BRISTOL POLY SPEEDWELL
1976/77 BRISTOL POLY SPEEDWELL
1977/78 WEYMOUTH VOGUE POOLE THUMPERS
1978/79 SPEEDWELL FURNESS SPEEDWELL
1979/80 WEYMOUTH REMBRANDT SPEEDWELL RUCANOR
1980/81 SPEEDWELL SPEEDWELL RUCANOR
1981/82 WEYMOUTH REMBRANDT SPEEDWELL RUCANOR
1982/83 WEYMOUTH REMBRANDT SPEEDWELL RUCANOR
1983/84 SPEEDWELL RUCANOR POOLE THUMPERS
1984/85 SPEEDWELL RUCANOR ATCAS WESSEX
1985/86 WEYMOUTH REMBRANDT STROUD
1986/87 REDWOOD LODGE GUERNSEY
1987/88 REDWOOD LODGE WHITEFIELD
1988/89 WHITEFIELD WHITEFIELD
1989/90 MGI WESSEX PRIORY
1990/91 MGI WESSEX MGI WESSEX
1991/92 WHITEFIELD SPEEDWELL
1992/93 SIDEOUT POOLE WESSEX
1993/94 WHITEFIELD WESSEX
1994/95 WHITEFIELD WESSEX
1994/95 WESTWARD SURF WESSEX
1996/97 WHITEFIELD WEST COAST
1997/98 WEST COAST BRISTOL CREAM
1998/99 WHITEFIELD SMOKE FREE WESSEX
1999/00 SPEEDWELL BRISTOL
2000/01 TOREXE BRISTOL CREAM
2001/02 PLYMOUTH DML ACTIVATE MAVERICKS
2002/03 EXETER HEAT MAVERICKS
2003/04 EXETER HEAT DEVON
2004/05 CITY OF BRISTOL WEYMOUTH / WESSEX
2005/06 CITY OF BRISTOL PLYMOUTH
2006/07 CITY OF BRISTOL PLYMOUTH
2007/08 PLYMOUTH PLYMOUTH
2008/09 CITY OF BRISTOL MAVERICKS
2009/10 CITY OF BRISTOL MELKSHAM
2010/11 CITY OF BRISTOL DEVON LADIES
2011/12 TOREXE STORM TEAM SOUTH WALES
2012/13 BRISTOL MEN 2 DEVON WOMEN
2013/14 CITY OF BRISTOL PLYMOUTH MARJON
2014/15 CITY OF BRISTOL BRISTOL 1
2015/16 CARDIFF CELTS TOREXE
2016/17 CITY OF BRISTOL 1 BRISTOL 1
2017/18 CITY OF BRISTOL 1 BRISTOL 1.5
2018/19 CITY OF BRISTOL 1 BRISTOL LADIES 2
2019/20 Event not held

S.W. VETERANS TOURNAMENT

SEASON WINNERS
1994 WESSEX
1995 SPEEDWELL
1996 WHITEFIELD
1997 SPEEDWELL
1998 Not Held
1999 SPEEDWELL
2000 SPEEDWELL
2001 SPEEDWELL
2002 WHITEFIELD
2003 SPEEDWELL
2004 WHITEFIELD
2005 PLYMOUTH
2006 CITY OF BRISTOL
2007 CITY OF BRISTOL
2008 PLYMOUTH
2009 WESSEX
2010 CARDIFF NOMADS
2011 PLYMOUTH
2012 CITY OF BRISTOL
2013 YEOVIL
2014 WILTSHIRE MAVERICKS
2015 TOREXE
2016 BOURNSIDE
2017 TOREXE
2018 TOREXE
2019 TOREXE
2020 Event Not Held

S.W. INTER LEAGUE TROPHY

SEASON WINNERS
1984/85 STROUD
1985/86 WEYMOUTH COLLEGE
1986/87 WESTWARD
1987/88 SUNWARD SURFF
1988/89 -
1989/90 WINFRITH
1990/91 POOLE SPORTS CENTRE
1991/92 -
1992/93 WINFRITH PROTONS

LADIES DEVELOPMENT TOURNAMENT

SEASON WINNERS
1984 STROUD
1985 WEYMOUTH
1986 PRIORY
1987 EXETER CLIFTON HILL
1988 LEPE
1989 N.DEVON COLLEGE
1990 TEIGNMOUTH
1991 HORFIELD
1992 PRIORY
1993 TOREXE

JUNIOR CHAMPIONSHIPS U16

		U16 BOYS			U16 GIRLS

1974											
1975											
1976											
1977											
1978		POOLE THUMPERS     		POOLE THUMPERS
1979  		ST. GEORGE	    		SPEEDWELL
1980  		SPEEDWELL	        	SPEEDWELL
1981	 	KEMP W THUMPERS  		SPEEDWELL
1982
1983	 	POOLE THUMPERS			ST. GEORGE
1984
1985		POOLE THUMPERS			ST. GEORGE
1986

JUNIOR CHAMPIONSHIPS U20

		U20 BOYS			U20 GIRLS
1974		SPEEDWELL
1975		SPEEDWELL
1976		SPEEDWELL
1977		SPEEDWELL
1978		SPEEDWELL			SPEEDWELL
1979  		SPEEDWELL			SPEEDWELL
1980  		ST. GEORGE	
1981	 	OBC POOLE			POOLE TH.
1982	 	POOLE THUMPERS
1983	 	PRIORY				SPEEDWELL
1984
1985		POOLE THUMPERS 			POOLE THUMPERS
1986		ATLAS WESSEX			N DEVON COLLEGE

JUNIOR CHAMPIONSHIPS U12 / U13

		U12 MIXED			U13 MIXED

1986		ATLAS WESSEX (GIRLS)						
1987			
1992	   	CHURCHILL			KING ALFREDS	
1993		RIBSTON HALL			PRIORY
1994		KINGSMEAD			RIBSTON HALL
1995		SPEEDWELL			KINGSMEAD
1996		LYDNEY (BOYS/MIX)		CALNE (BOYS/MIX)
		PATCHWAY (GIRLS)		KINGS (GIRLS)
1997   	        KING ALFREDS (BOYS/MIX)		LYDNEY (BOYS/MIX)
		LYDNEY (GIRLS)			PLYMOUTH (GIRLS)
1998		LYTCHETT			MELKSHAM
1999		WESSEX				WESSEX
2000		WESSEX				WESSEX
2001		WESSEX (BOYS)			WESSEX (BOYS)
		KING ALFREDS (GIRLS)		WESSEX (GIRLS)
2002            HAYMOOR (U11)			MELKSHAM (BOYS)
		MELKSHAM (U12)			PRIORY (GIRLS)
2003		KING ALFREDS (GIRLS)		PLYMOUTH (GIRLS)
		WESSEX (BOYS)			LIPSON (BOYS)
2004		PRIORY (GIRLS)			MELKSHAM (GIRLS)
		EGGBUCKLAND (BOYS)		WESSEX (BOYS)
2005		PORTMAN WESSEX (GIRLS)		MELKSHAM (GIRLS)		
		PLYMSTOCK (BOYS)		WESSEX (BOYS)
2006		MELKSHAM (GIRLS)		King ALFREDS (GIRLS)
		WESSEX (BOYS)			KINGS (BOYS)
2007		U11 – MELKSHAM			WESSEX (BOYS)
		U12 BOYS – WESSEX
		U12 GIRLS – DEVIZES
2008		DEVIZES (BOYS)			PRIORY (BOYS)
		MELKSHAM (GIRLS)		WESSEX (GIRLS)		
2009		MELKSHAM (BOYS)			PRIORY (BOYS)
		WESSEX (GIRLS)			MELKSHAM (GIRLS)
2010		 
2011		MELKSHAM (BOYS			WESSEX (BOYS)
		ACADEMY (GIRLS)			MELKSHAM (GIRLS) 
2012		SWINDON SPIKERS (BOYS)		SWINDON  (BOYS)
		WESSEX TH (GIRLS)		ACADEMY (GIRLS)
2013            ACADEMY ATTACKERS (B)           WESSEX DYNAMOS (B)
                ACADEMY ACES (G)                ACADEMY LEADERS (G)
2014            TAUNTON YOUNGSTERS (B)          CALNE PLANETS (B)
                TAUNTON MEERKATS (G)            ACADEMY BANDITS (G)
2015            PMVC (B)                        ST PETERS RED (B)
                ST PETERS GOLD (G)              ST PETERS (G)
2016
2017
2018           TAUNTRON BIGGER RASCALS (B)      BRISTOL SPIKERS (B)
               PMVC (G)                         ROYAL W BASSETT (G)
2019           TAUNTON TIGERS (B)               SSJ (B)
               PMVC COBRAS (G)                  TAUNTON SPIKERS (G)
2020

JUNIOR CHAMPIONSHIPS U14

		U14 BOYS/MIX			U14 GIRLS

1986		ATLAS WESSEX			ST GEORGE
1987		ST THOMAS MORE			ST GEORGE	
1992	   	
1993		KING ALFREDS
1994		CHURCHILL
1995		RIBSTON HALL
1996		SPEEDWELL (MIX)
		PLYMOUTH (BOYS)			KING ALFRED
1997   	        CALNE RMC			PLYMOUTH
1998		PLYMOUTH			PLYMOUTH
1999		WESSEX				MELKSHAM
2000		WESSEX				WESSEX
2001		WESSEX				WESSEX
2002            KEY WESSEX			MELKSHAM
2003		KINGS				PRIORY
2004		LIPSON				MELKSHAM	
2005		PORTMAN WESSEX			MELKSHAM
2006		PRIORY				MELKSHAM
2007		WESSEX 				WESSEX
2008		WESSEX
2009		PRIORY				WESSEX
2010		 
2011		WESSEX				KING ALFREDS
2012		WESSEX
2013            ACADEMY EXTREMES                ACADEMY UNBEATABLES
2014            ALFREDS ACES                    ALMIGHTY ALFREDS
2015            CALNE PLANETS                   ST PETERS BLUE
2016
2017
2018            ACADEMY SPIKERS                 EXETER STORM
2019            ROYAL W BASSETT                 ROYAL W BASSETT
2020

JUNIOR CHAMPIONSHIPS U15

		U15 BOYS			U15 GIRLS

1992		CHURCHILL
1993		KINGS SCHOOL			RIBSTON HALL
1994		WESSEX				RIBSTON HALL
1995		WESSEX				RIBSTON HALL
1996		KINGSMEAD			RIBSTON HALL
1997		PLYMOUTH			WESSEX
1998		MELKSHAM			PLYMOUTH
1999		WESSEX				WESSEX
2000		WESSEX				WESSEX
2001		PLYMOUTH 			WESSEX
2002		WESSEX				WESSEX
2003		WESSEX				PLYMOUTH
2004		MELKSHAM			PRIORY
2005		WESSEX				WESSEX
2006		WESSEX				WESSEX
2007		WESSEX				MELKSHAM
2008		WESSEX				WESSEX
2009		WESSEX				WESSEX
2010		ACADEMY				MAVERICKS
2011		WESSEX				KING ALFREDS
2012		WESSEX				WESSEX
2013            WESSEX A                        ACADEMY UNITED
2014                                            TAUNTON PLAYERS
2015            ST PETERS BLUE                  ALMIGHTY ALFREDS
2016
2017
2018            BRISTOL SPIKERS DRAGONS         PMVC
2019            BSVC SLYTHERIN                  PMVC
2020

JUNIOR CHAMPIONSHIPS U17

		U17 BOYS			U17 GIRLS

1992		WESSEX
1993		WESSEX
1994		WESTWARD SURF			RIBSTON HALL
1995		WESSEX				RIBSTON HALL
1996		WESSEX				RIBSTON HALL
1997		WESSEX				PLYMOUTH
1998		WESSEX
1999		WESSEX
2000		WESSEX				MELKSHAM
2001		WESSEX				WESSEX
2002		WESSEX				PLYMSTOCK
2003		WESSEX				WESSEX
2004		WESSEX				PLYMOUTH
2005		WESSEX				PLYMOUTH
2006		WESSEX				WESSEX
2007		WESSEX				WILTSHIRE MAVERICKS
2008		WESSEX				MAVERICKS
2009		WESSEX
2010		WESSEX				WESSEX
2011		WESSEX				MAVERICKS
2012		WESSEX				WESSEX

SW GRAND PRIX U11

		U11 BOYS			U11 GIRLS

2003		BITHAM BROOK
2004		NEWTOWN
2005		LYDNEY
2006		TROWBRIDGE
2007		MELKSHAM
2008		DEVIZES
2009		MELKSHAM
2010		MELKSHAM			CALNE

SW GRAND PRIX U12

		U12 BOYS			U12 GIRLS

2003		WESSEX				K ALFREDS
2004		LYDNEY				MATRAVERS
2005		MELKSHAM			MELKSHAM
2006		LYDNEY				KING ALFREDS 
2007		MELKSHAM			DEVIZES
2008		MELKSHAM
2009		MELKSHAM
2010		TAUNTON				MELKSHAM
2011		CALNE				ACADEMY
2012		SWINDON SPIKERS			WESSEX TH
2013            TAUNTON TITANS                  RIDGEWY STARS
2014            TAUNTON YOUNGSTERS              TAUNTON MEERKATS
2015            TAUNTON TORPEDOES               TAUNTON SMASHERS
2016            PMVC                            ALFRED ALLSTARS
2017            CALNE COMETS                    SPIKERS WIZARDS
2018            TAUNTON RASCALS                 CALNE COMETS
2019            TAUNTON TIGERS                  PMVC
2020

SW GRAND PRIX U13

		U13 BOYS			U13 GIRLS

2003		KINGS				KINGS
2004		WESSEX				MELKSHAM
2005		MELKSHAM			MELKSHAM
2006		MELKSHAM			MELKSHAM
2007		WESSEX				MELKSHAM
2008		PRIORY				DEVIZES
2009		MELKSHAM			KING ALFREDS
2010		MELKSHAM			DEVIZES
2011		CALNE				ACADEMY
2012		SWINDON ROCKETS			ACADEMY UNBEATABLES
2013            WESSEX DYNAMOS                  ALMIGHTY ALFREDS
2014            CALNE PLANETS                   ACADEMY BANDITS
2015            IVYBRIDGE                       TAUNTON MEERKATS
2016            PMVC                            TAUNTON MEERKATS
2017            WILTSHIRE MAVERICKS             ACADEMY TOMAHAWKS
2018            ROYAL W BASSETT                 ROYAL W BASSETT
2019            TAUNTON TORNADOES               TAUNTON SPIKERS
2020

SW GRAND PRIX U14

		U14 BOYS			U14 GIRLS

2003		MELKSHAM			PRIORY
2004		KINGS 				MELKSHAM
2005		MELKSHAM			WESSEX
2006		PRIORY				MELKSHAM
2007		DEVIZES				DEVIZES
2008		WESSEX				KING ALFREDS
2009		PRIORY				KING ALFREDS
2010		WESSEX				KING ALFREDS
2011		ACADEMY				KING ALFREDS
2012		CLANE MARS BARS			ACADEMY BASHERS
2013            LEAF A                          ALFREDS ARMY
2014            ALFRED ACES                     ALMIGHTY ALFREDS
2015            CALNE PLANETS                   ATTACKING ALFREDS
2016            IVYBRIDGE                       ATTACKING ALFREDS
2017            ACADEMY                         IVYBRIDGE
2018            WESSEX                          EXETER STORM
2019            ROYAL W BASSETT                 ROYAL W BASSETT
2020

SW GRAND PRIX U15

		U15 BOYS			U15 GIRLS

2003		
2004		
2005		
2006		
2007		
2008		MELKSHAM			MELKSHAM
2009		WESSEX
2010		PRIORY				KING ALFREDS
2011		PLYMOUTH			KING ALFREDS
2012		ACADEMY GIANTS		        KING ALFREDS
2013            RIDGEWAY ALLSTARS               ALFRED ANGELS
2014            CALNE MARS BARS                 TAUNTON SLAYERS
2015            ST PETERS BLUE                  PMVC
2016            LIGHTNING STORMERS              PMVC
2017            IVYBRIDGE                       IVYBRIDGE
2018            BRISTOL SPIKERS                 PMVC
2019            WESSEX WARRIORS                 EXETER STORM
2020

SW JUNIOR SQUADS / INTER REGIONAL CHAMPIONSHIPS

SEASON U15 BOYS U17 BOYS U14/U15 GIRLS U16/U17 GIRLS
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008 1st 4th
2009 1st 1st 4th 1st
2010 3rd 4th 5th 2nd
2011 1st 2nd 5th 5th
2012 2nd 3rd 4th 4th
2013 3rd 5th 2nd & 4th 1st
2014 3rd 4th 5th & 6th 1st
2015 4th 4th 2nd & 3rd 2nd
2016 3rd 2nd 4th & 6th 3rd
2017 5th 1st 6th & 6th 3rd
2018 5th 2nd 5th 3rd
2019 3rd 5th 6th 1st
2020 Event not held
2021 Event not held

SW JUNIOR BEACH SQUADS / INTER REGIONAL CHAMPIONSHIPS

SW Junior Beach Squads

SEASON U18 BOYS U18 GIRLS
2019 2nd 2nd
2020 Event not held
2021 1st 5th